Rot Ayarı

Rot Ayarı Ankara

Araçlarınız titriyor mu? Denge kaybı mı yaşıyorsunuz? Sağa yada sola çekme mi yapıyor? Bunların hepsinin sebebi bozuk rot ayarındandır. Rot ayarı bozuk olduğu zaman virajlarda aracınızın emniyeti düşer. Lastiklerinde aşınma olur. İyi bir sürücünün her zaman iyi bir araca değil, bütün ayarları ve bakımı yapılmış bir araca ihtiyacı vardır.

Denge gibi araç problemlerine neden olan rot aynı zamanda aracınızın düz yolda sizin müdahaleniz olmadan, sağa sola kaymasına neden olur. Bunun nedeni ise; aracınızın tekerlek ve aracın uygun mesafeden sapmış olması anlamına gelir. Bu da hem aracınıza tekerin sürtmesini, hem de sağa sola kaymanızı sağlamaktadır. Bunun tek çözümü rot ayarı ayarının yapılması olacaktır.

Aracınızın alt takımda değişiklik olduğu zaman yada sert çukurlara girmenizden kaynaklı rot yarı bozukluğu meydan gelir. Firmamızda araçlarınızın 4 tekerine üç boyutlu cihaz bağlıyoruz. Fabrikasyon değeri olan açılara göre aracınızı ayarlıyoruz. Hatasız olarak aracınızın rot ayarını garantili yapmaktayız. Ufak bir sorun gibi görünen rot ayarı, birçok trafik kazasına neden olabileceği gibi aracınızın teknik ve mekanik yapısına ciddi zararlar verebilir. Ankara şaşmaz sanayi sitesinde bulunan iş yerimize gelerek 15 dakika gibi kısa sürede rot ayarı işlemlerini uzman ekibimiz ile yapmaktayız.

Ön Düzen Ayarı Ne zaman Kontrol Edilmelidir?

Yıllık araç bakım zamanında veya her 20.000km’de bir ön düzen ayarının kontrol edilmesini tavsiye ediyoruz.

Aynı zamanda aşağıdaki durumlarda da ön düzen ayarını kontrol ettirmek gerekmektedir:

   • Otomobil kazası sonrasında.
   • Lastik değişimi sonrasında.
   • Lastiğin omzunda anormal lastik aşınması bulunduğunda.
   • Kullanım dengesiz olduğunda ve/veya sallandığında.
   • Sürüş kalitesi kötüleştiğinde veya yakıt ekonomisi azaldığında.

   Kaster

   Kaster, (yan taraftan) dikey bir çizgiye göre karşılaştırıldığında, otomobilin direksiyon eksenin ileri veya geri doğru yattığı bir durumdur. Güvenli, sorunsuz bir sürüşün temel bir parçası olarak, daha pahalı bir kaster kullanılırsa, garantili kullanım dengesi ve sürüş dengesizliklerinden korunma daha iyi olacaktır. Dezavantajı ise keskin viraj alma kapasitesinin azalmasıdır.


   Kamber

   Kamber lastik aşınmasını önler ve direksiyon hakimiyetini arttırır. Otomobil düz bir yüzeyde iken lastiğin üst veya alt kısmının içeriye veya dışarıya çektiği açıya göre, üç tip kamber bulunur: pozitif, negatif ve nötr.

    

   Süspansiyon ve otomatik teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bugün çoğu araçta negatif kamber bulunur. Negatif kamber olması halinde, merkezkaç kuvveti nedeniyle viraj alınırken otomobil yana yatar. Dış lastiğin yol yüzeyi ile temas alanı artar, bu da virajın güvenli olarak alınmasını sağlar.


   Toe

   Toe, düz bir yüzey üzerinde bir eksenin üst kısmı tarafından oluşturulan lastiğin önü ve arkası arasındaki yön farkına denir. İki tip toe bulunur: toe-in ve toe-out. Toe-in lastiğin ön kısmının içe doğru çekildiğini gösterirken, toe-out lastiğin ön kısmının dışa doğru çekildiğini gösterir. Şiddetli toe-out olması halinde, lastiğin iç yüzeyinde aşınma meydana gelir. Şiddetli toe-in olması halinde, lastiğin dış yüzeyinde aşınma meydana gelir. Her iki durumda da yol yüzeyinden kaynaklı yüksek derecede bir direnç görülür ve daha az sürülebilirlik ve daha fazla yakıt maliyeti anlamına gelir. Kontrollü derecede bir toe-in düz yolda sürüş sırasında güvenliği arttırır ve negatif kamber nedeniyle meydana gelen iç aşınmayı dengeler.